Wielu właścicieli psów podróżuje samochodem wraz ze swoimi pupilami. Jak transportować zwierzę, aby nie stwarzało zagrożenia dla kierującego, a jednocześnie było mu wygodnie? Odpowiedzią może być odpowiednio dobrany transporter dla psa. Oczywiście wielu właścicieli czworonogów może wyśmiać takie praktyki twierdząc, że ich psy spokojnie siedzą na tylnym siedzeniu, nikomu nie przeszkadzając. Jednak zdarzają się zwierzęta, które zachowują się podczas jazdy bardzo niespokojnie, albo jesteśmy zmuszeni przewieźć obcego psa i nie wiemy, jakie będzie jego zachowanie. Wtedy wybór transportera może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście transportery są przeznaczone dla psów ras małych i średnich. Nie przewieziemy w transporterze doga ani owczarka niemieckiego. Przy wyborze transportera przede wszystkim powinniśmy się kierować wygodą zwierzęcia. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Pies powinien mieć wewnątrz odpowiednią ilość przestrzeni, tak aby mógł w nim swobodnie zmieniać pozycję. Absolutnie wykluczone jest na siłę wciskanie zwierzęcia do zbyt małej konstrukcji.

Bardzo ważne jest też sprawdzenie, do jakiej wagi jest dostosowana konstrukcja, jaką zamierzamy kupić. Limit wagowy z reguły jest zamieszczany etykiecie produktu. Przeciążenie produktu może skutkować jego uszkodzeniem. Przykładowo podczas przenoszenia zwierzaka może odpaść uchwyt, a nawet dno pojemnika.

Jakie są rodzaje transporterów dla psów?

Podstawowe typy transporterów to:

  • kosze
  • torby
  • klatki
  • kontenery

Klatki z pewnością będą zapewniały więcej bezpieczeństwa psu, zwłaszcza kiedy cechuje go nadpobudliwość. Kiedy jednak zwierzę jest spokojne, to lepszym wyborem może okazać się kosz, lub dla małych piesków torba. W takim pojemniku nasz pupil może czuć się bezpiecznie, a jednocześnie mamy gwarancję, że nie będzie przeszkadzał nam podczas jazdy. Oczywiście najpopularniejszym transporterem jest wykonany z tworzyw sztucznych kontener. Dzięki uniwersalnej konstrukcji sprawdzi się zarówno podczas dłuższej jazdy, jak i transporcie zwierzęcia do weterynarza.

Czy transporter sprawdzi się podczas bardzo długiej jazdy np. za granicę?

Jeżeli chcemy przewieźć psa za granicę, to oprócz zapewnienia psu wygody i bezpieczeństwa musimy też zadbać o takie kwestie formalne, jak np. wyrobienie paszportu dla zwierzęcia. Niekiedy może okazać się najlepszym rozwiązaniem skorzystanie z usług firmy transportowej, której specjalizacją jest przewóz psów. Dobra firma transportowa, nie tylko szybko i bezpiecznie przetransportuje naszego pupila, ale także służy profesjonalnym doradztwem, oraz wykona za nas część formalności. Z reguły firmy transportowe obsługują trasy na terenie całej UE, dodatkowo oferując przewóz psa do Anglii, Szkocji oraz Walii.