Nie od dzisiaj wiadomo, że w transporcie, jak i w handlu bardzo ważnym aspektem jest posiadanie magazynu pełniącego miejsce przechowania towarów. Jednak z posiadaniem własnego magazynu wiążą się spore koszty, których niekiedy inwestor nie jest w stanie ponieść. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie. Jednak w obecnych czasach nie jest to konieczność. Jak i w przypadku wypożyczania pracowników zewnętrznych, tak i w przypadku magazynów, można je po prostu wynająć.

  1. Magazyny – jak je wynająć i na co zwrócić uwagę?
  2. Na jaki typ magazynu się zdecydować?
  3. Ile miejsca magazynowego potrzebujemy?
  4. Ile kosztuje wynajęcie magazynu?
  5. Gdzie wynająć magazyn?
  6. Czy warto budować halę magazynową na własność?

wynajem magazynu

Magazyny – jak je wynająć i na co zwrócić uwagę?

Jeżeli nie jest możliwe posiadanie przestrzeni magazynowej na własność, warto zdecydować się na jej wynajęcie. Magazyny do wynajęcia to dość powszechne ogłoszenia, na które możemy natknąć się praktycznie wszędzie. Zanim przystąpimy do konkretnych działań, należy przede wszystkim określi potrzeby swojej firmy oraz budżet, jakim dysponujemy. Podczas decydowania się na wynajem magazynu, warto wziąć pod uwagę również sposób wynajmu. Właściciele wielu przestrzeni magazynowych zazwyczaj mogą część magazynu, a w razie potrzeby nawet całą jedną halę.

Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorca największą swobodę uzyska dopiero wtedy, kiedy wynajmie całą jedną halę magazynową. Dzięki temu stanie się on jedynym magazynującym i nie będzie musiał obawiać się, że ktoś obcy będzie miał dostęp do towarów. W przypadku wynajęcia dużej powierzchni magazynowej, należy być świadomym kosztów, jakie wiążą się z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników.

Na jaki typ magazynu się zdecydować?

Szukając odpowiedniego magazynu na wynajem, możemy spotkać się z trzema typami powierzchni magazynujących – magazyn otwarty, półotwarty oraz magazyn zamknięty. Magazyn otwarty jest jedną z najtańszych opcji. Zazwyczaj jest to po prostu plac pod gołym niebem, który pozwala na składowanie wszystkich towarów niewrażliwych na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr, mróz czy słońce.

Magazyn półotwarty to idealna opcja dla towarów, który powinny mieć zagwarantowaną odpowiednią cyrkulację powietrza, przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed bezpośrednim działaniem słońca, deszczu czy gradu. Tego typu magazyny najczęściej swoim wyglądem przypominają wiaty. Magazyn półotwarty jest nieco droższy od magazynu otwartego, jednak wciąż dużo tańszy od magazynu zamkniętego.

Magazyn zamknięty to jedna z najdroższych opcji. Wynajem powierzchni magazynowej zamkniętej dedykowany jest towarom, które nie mogą być narażane na działanie czynników atmosferycznych, w tym także wiatru. Jest to jedna z najdroższych opcji przechowywania.

Ile miejsca magazynowego potrzebujemy?

Decydując się na wynajem magazynu, warto dokładnie określić, ile powierzchni potrzebujemy. Nie warto wynajmować więcej i płacić za nadprogramowy metraż, jednak niewielka ilość zapasu z pewnością się przyda. Należy tak oszacować potrzeby swojej firmy, by nie zabrakło potrzebnego miejsca, ale byśmy również nie przepłacali.

Ile kosztuje wynajęcie magazynu?

Wynajem magazynu jest usługą najczęściej świadczoną przez wyspecjalizowane firmy, które oferuję współpracę długoterminową. W ramach tej współpracy przedsiębiorca zazwyczaj może korzystać z wysokiej jakości powierzchni do przechowywania, gdzie bez obaw może przetrzymywać swoje towary.

Dokładna cena wynajmu powierzchni magazynowej zależy głównie od:

  • lokalizacji magazynu,
  • powierzchnia, jaką przedsiębiorca potrzebuje wynająć,
  • kosztów eksploatacyjnych – wszystkie koszty związane z mediami, zakupem urządzeń oraz ich serwisowaniem.

Dodatkowe koszty zazwyczaj generują osoby, które pracują w magazynie. Wykwalifikowani pracownicy z pewnością będą liczyć na honoraria adekwatne do ich umiejętności, wiedzy i zaangażowania.

Gdzie wynająć magazyn?

Nie ulega wątpliwości, że lokalizacja magazynu ma ogromne znaczenie. Jest to niezwykle ważne, jeśli bierzemy pod uwagę magazyny logistyczne, będące częścią większego planu transportu towarów po kraju czy za granicę. Magazyn główny powinien być zlokalizowany jak najbliżej zakładu produkcyjnego, by nie trzeba było przewozić własnych towarów na drugi koniec kraju. Planując dostawy na całą Polskę, warto skusić się na magazyn zlokalizowany w centrum kraju, skąd najbliżej będzie do każdego zakątka ojczyzny. Jeśli prowadzimy jednak firmę, która swoje towary przeznacza także na eksport, warto zdecydować się na magazyn, który będzie zlokalizowany najbliżej granicy, którą przekraczamy najczęściej. Nie jest to jednak regułą.

Czy warto budować halę magazynową na własność?

Magazyny na wynajem powstały głównie dlatego, iż budowa własnej powierzchni do przechowywania jest niezwykle droga. Mowa tutaj nie tylko o materiałach, ale także gruncie, który jest głównym generatorem kosztów. Budowa magazynu jest bardzo często przedsięwzięciem, które musimy rozłożyć w czasie, a przy okazji to spore ryzyko dla mniejszych, jak i większych przedsiębiorców.