Transport drogowy a zmiany klimatyczne: Jak wpływać pozytywnie na środowisko

W dzisiejszych czasach nieodłącznie z transportem wiążą się negatywne skutki dla środowiska, w tym związane z nim emisje gazów cieplarnianych, a tym samym globalne ocieplenie. Jednakże, istnieją sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływu transportu drogowego i wpływania na środowisko w sposób pozytywny.

 1. Ekologiczne samochody – alternatywa dla konwencjonalnych

Przy wyborze samochodu warto zastanowić się, jakie konkretnie parametry kierować. Do wyboru są ekologiczne samochody oraz te tradycyjne. Wśród ekologicznych rozwiązań najwięcej uwagi zwraca się na samochody elektryczne, czy hybrydy. W klasie ekologicznych samochodów najczęściej wybieraną odmianą są hybrydy, czyli samochody, które wykorzystują silniki elektryczne i spalinowe. Dzięki temu, hybrydy emitują mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż zwykłe samochody.

 1. Zmiana stylu jazdy – zmniejszmy emisje CO2

Przyspieszanie z dużą mocą, szybkie hamowanie, ciągła zmiana biegów, w końcu dynamiczna, ale nieekonomiczna jazda może być jednym z najuczciwszych i najszybszych sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Wystarczy kilka zmian w stylu jazdy na bardziej ekonomiczny, takie jak:

 • Regularne przeglądy techniczne samochodu
 • Stały stan ruchu ang. cruise control
 • Unikanie nagłego przyspieszania i hamowania
 • Wykorzystanie mechanizmu stop-start ang. start-stop system
 1. Alternatywne i zrównoważone sposoby transportu

Współczesne miasta oferują wiele możliwości wyjścia z domu, nie wsiadając do samochodu. Alternatywy to m.in:

 • Rower
 • Hulajnoga elektryczna
 • Komunikacja miejska
 • Carsharing

Najprostszą i najtańszą formą transportu jest kwestia piesza – spacer. Przynosi to również korzyści zdrowotne.

 1. Wyrzućmy zbędne ciężary

Nadmiarowa waga w samochodzie przeciwstawia się redukowaniu zużycia paliwa i zwiększa wydzielanie emisji. Nadmierne obciążenie na pojeździe zwiększa zużycie paliwa i generuje więcej emisji. Warto zwrócić uwagę na czynniki takie jak:

 • Ciężar ładunku
 • Liczba pasażerów
 • Upakowanie bagażu
 1. Włączmy się w propozycje ekologicznego przewozu – podzielmy się swoim samochodem

Samochody, którymi dojeżdżamy na co dzień do pracy, szkoły lub innych miejsc mogą zostać wykorzystane w bardziej ekologiczny sposób. Warto rozważyć zamieszczanie ogłoszeń w celu zaoferowania transportu innym, którzy w tym samym kierunku szukają jakiegoś przewoźnika. Na przykład, aplikacje takie jak BlaBlaCar ułatwiają znalezienie odpowiedniego przewoźnika lub pasażera.

Podsumowanie

Podjęcie ekologicznych działań w transporcie drogowym to droga do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych związanych z działalnością człowieka. Warto pamiętać, że każdy z nas może włączyć się w przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych i przyczynić się do ochrony środowiska.