Wyjazdy na łono natury są skuteczną formą odskoczni od zgiełku miasta i codziennych problemów. W naszym kraju mamy duży wybór atrakcji, gdyż posiadamy urokliwy kraj z dostępem do morza czy gór. Pełno rzek czy jezior jaki i puszczy, czy Parków Narodowych. Wszystkie środowiska o każdej porze roku stawiają przed nami wyzwanie jak się ubrać, żeby spędzić czas, nie martwiąc się ciepłotą, urazami czy bezpieczeństwem. Dlatego warto wiedzieć, co wybrać na wycieczkę na Mazury latem czy do Zakopanego zimową porą.

Warunki do wypraw

Tereny centralnej Europy są wszechstronne pod względem rzeźby terenu. Możemy pojechać na szlaki górskie, odwiedzić równinny jak i poopalać się na plaży, nad Bałtykiem. Miejsca, w które zdecydujemy się wybrać różnią się od siebie trudnością eksploracji, a co za tym idzie należy przygotować sprzęt, a także ubranie zgodne z wymaganiami. Pamiętajmy, że pory roku również definiują wymagania co do ekwipunku. Przydatne jest wcześniejsze rozmyślenie planu wycieczki i rozważnie koniecznego wyposażenia, dokładnie analizując trasy wypraw. Zatem na przykładzie, jak ubrać się w góry zimą i co ze sobą zabrać ?

Objaśnienie zimowej turystyki

Śnieg czy lód to oznaka niskich temperatur, zatem podstawą będzie ubranie się warstwowo. Pierwsza z nich ma pomagać w odprowadzaniu wilgoci. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj bielizna termoaktywna. Kolejną warstwą będzie ta odpowiedzialna za zatrzymywaniu ciepła, czyli dogrzewanie naszego ciała. Wszelkie bluzy, polary czy kamizelki, które nie będą ograniczały ruchów za to zapewnią nam ciepło. Ostatnią warstwą są kurtki, spodnie, czapki i rękawice, które mają ostatecznie ochronić przed zimnem jaki i urazami. Do spacerów po ośnieżonych trasach, trzeba posiadać buty trekkingowe z głębokim bieżnikiem oraz podeszwy z warstwą antypoślizgową. Sprzęt, który należałoby mieć to: plecak antylawinowy, zestaw do awaryjnego rozpalenia ognia, apteczka oraz latarki, ponieważ zimą szybciej robi się ciemno. Fajnie mieć zapasowy telefon bądź powerbanki. Koc termiczny i zapasy napojów rozgrzewających, to kolejne punkty na liście „muszę to mieć”.

Wyjazdy czysto rekreacyjne, bądź aktywnej turystyki reprezentują inne sposoby na zwiedzanie i odkrywanie świata. Jedne miejsca są atrakcyjniejsze zimą, a inne latem. Od nas zależy, gdzie się wybierzemy. Plan wyprawy przygotujmy wcześniej i rozważmy rożne scenariusze pogodowe. Wielu pasjonatów, którzy wypożyczą sprzęt jaki i oprowadzą po terenach nas interesujących można spotkać na forach internetowych.