Import towarów z wielu regionów świata obarczony jest dodatkowymi kosztami, przede wszystkim cłem. Mimo tego kierunek ten wciąż cieszy się dużą popularnością wśród polskich konsumentów, którzy zamawiają z USA między innymi elektronikę. Tu z pomocą przychodzą sklepy internetowe, gdzie z powodzeniem możemy znaleźć sprzęt, który będzie dostosowany do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Dużym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że na rynku amerykańskim wielokrotnie możemy znaleźć produkty, które nie są łatwo dostępne w Polsce.

Robimy zakupy w sklepie amerykańskim i co z cłem? Jak ono w ogóle powstaje? To proste! Cło to nic innego jak opłata za przewóz towarów z punktu A do punktu B w przypadku, gdy w trakcie tego przewozy towary przekraczają tzw. granice celne. Jest to związane z tym, że Unia Europejska, do której należy Polska, to indywidualna unia celna, która wewnątrz rządzi się swoimi prawami, jednak w przypadku handlu przychodzącego i wychodzącego poza unię celną, naliczane są dodatkowe opłaty celne. Oczywiście nie wszystkie towary objęte są cłem i jest to bardzo dobra wiadomość dla użytkowników elektroniki, ponieważ należy ona do grupy produktów, które zwolnione są z opłaty celnej.

Jak duże jest cło?

Cło z USA płaci się tylko w przypadku towarów, których wartość przekracza 150 euro. Dzięki temu towary o mniejszej wartości możemy zakupić z powodzeniem w sklepie internetowym i jednocześnie nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty dodatkowej opłaty celnej, o czym zawsze warto pamiętać. To nie jest duża opłata i przyjmuje się, że z reguły jest to około 5% wartości całej przesyłki, a finalną stawkę celną określają odpowiednie urzędy w Stanach Zjednoczonych.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie towary objęte są cłem. Dotyczy to między innymi alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz żywności. Za każdy z tych produktów należy uiścić opłatę celną, a nie jest to jedyny koszt. Każdy produkt, który zamawiamy ze Stanów Zjednoczonych obciążony jest również odpowiednią stawkę VAT oraz w niektórych przypadkach, np. w przypadku alkoholu, dodatkową opłatą akcyzową. Jeżeli skupimy się tylko na cle to możemy odpowiedzieć, że cło wynosi około 5% od wartości przesyłki i nie jest ono bardzo duże.