Hanami to japoński zwyczaj, polegający na podziwianie kwitnących kwiatów, głównie pięknych wiśni z czego właśnie Japonia słynie .
Co ciekawe “hanami” oznacza właśnie oglądanie kwiatów, więc wszystko jest jasne.
Hanami praktykuje się od kilkuset lat i jest pewnego rodzaju tradycją w Japonii. Bardzo dużo Japończyków śledzi to wydarzenie, jest nawet relacjonowane przez Japońskie media.

Natomiast mankai następuje tydzień po otwarciu pierwszych kwiatów, przez całe kwitnienie jest kilka tych “procesów”
Ume to morela japońska, zwana także śliwą japońską, hanami cieszy się dużą popularnością zwłaszcza u osób starszych.

Przejdźmy jednak trochę do historii tej tradycji, a więc od kiedy zaczął się ten proces?
Szacuje się, że już od 710-784 roku, a szukać źródłem można w dworskim zwyczaju hana no en.
Na samym początku obiektem podziwu i westchnień był kwiat moreli japońskiej, jednak w okresie heian największą popularnością zaczęła się cieszyć wiśnia, a raczej jej kwiat – sakury. Zwyczaj hanami rozpopularyzował cesarz Sagę
Dlaczego on to spopularyzował?
Dlatego, że to on pod kwitnącymi drzewami wiśni w cesarskiej siedzibie w Kioto organizował przyjęcia połączone z oglądaniem właśnie kwiatów i piciem sake, czyli alkoholu.
Jak widać kultura ta przetrwała aż do dnia dzisiejszego.

Jednak jak to wygląda obecnie w Japonii?
Hanami Japonia jest ciągle żywa i cały czas “czczona” przykładowo w okresie kwitnienia wiśni tysiące ludzi zapełnia parki, spotykając się pod kwitnącymi drzewami, jednakże niekiedy spotkania rozciągają się do bardzo późnych godzin, dla ponad połowy populacji Japonii dzień kwitnienia wiśni zbiega się z rozpoczęciem roku szkolnego, dlatego właśnie uroczystości otwarcia bardzo często rozpoczynają się od hanami.
Bardzo popularne w Tokio, czyli stolicy Japonii nocne spotkania i zabawy pod drzewami wiśni, a w jednym z tokijskim parków spopularyzowało się Ueno czyli zabawa przy oświetleniu z papierowych lampionów.

Prognozę kwitnienia co rok ogłasza Japońska Agencja Meterologiczna i wtedy rozpoczyna się cały proces śledzenia kwitnienia, pierwsze wiśnie kwitną na subtropikalnej wyspie Okinawa
Jednak na północ dokładnie na Hokkaido proces ten odbywa się dużo później.